Budżet obywatelski umożliwia społeczeństwu podjęcie decyzji o tym, jak zostanie wykorzystana część budżetu swojego miasta czy gminy w przyszłym roku. Mieszkańcy mają szansę wymyślić, zaproponować, wypowiedzieć się oraz głosować na najlepszy ich zdaniem projekt. BO stanowi formę konsultacji społecznych, a co za tym idzie szerokie pole do współpracy między władzami samorządowymi, a wspólnotą mieszkańców. Taka forma włączenia mieszkańców w decydowanie o ich otoczeniu, dodatkowo wzmacnia ich więzi z miejscem zamieszkania.

Pobudza i ożywia zainteresowania oraz pozytywnie wpływa na życie publiczne. Czynny udział mieszkańców w decydowaniu o przestrzeni oraz współpraca między władzami samorządowymi to przyszłość metropolii.

Inicjatywa Budżetu Obywatelskiego została wprowadzona za sprawą Sopotu w 2011 roku, który jako pierwszy samorząd w Polsce zaproponował swoim mieszkańcom przyjęcie współodpowiedzialności za lokalne inwestycje. Inne gminy bardzo szybko poszły w jego ślady.

Dzięki współpracy metropolitalnej szereg samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot umówiło się po raz kolejny na jeden wspólny termin głosowania od 09 do 23 września 2019 r. Wierzymy, że wspólna promocja Budżetu Obywatelskiego przyczyni się do jego popularyzacji wśród szerokiego grona mieszkańców metropolii.

Gdańsk Pusty Staw Stogi
Pruszcz Gdański Plaża miejska
Puck: Parking rowerowy
Reda Podwórko Betlejem
Rumia Sterylizacje i kastracje zwierząt właścicielskich
Sopot Plac zabaw w lasku Karlikowskim
Wejherowo Teren rekreacyjny na Osiedlu Fenikowskiego
Władysławowo Bezobsługowy Park Linowy
Żukowo Plac zabaw na Osiedlu Nowe